jak dobierać uszczelnienia, główny mechanik artykuł

Jak dobierać uszczelnienia techniczne? Artykuł na łamach dwumiesięcznika „Główny Mechanik”

Mieliśmy przyjemność i okazję współtworzyć artykuł na łamach nr 2/2022 dwumiesięcznika „Główny Mechanik”, bezpłatnego czasopisma dla utrzymania ruchu i produkcji. Czasopismo to jest  dedykowane osobom zatrudnionym w firmach produkcyjnych lub związanych z produkcją przemysłową. Pierwszy numer ukazał się na początku 2015 r., czasopismo to ukazuje się po dzień dzisiejszy i szerzy wiedzę w zakresie utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych.

 

Temat artykułu

Tematem artykułu jest dobór uszczelnień technicznych. Punktem wyjścia do artykułu jest potraktowanie uszczelnienia technicznego jako elementu bez którego dane urządzenie, maszyna czy konstrukcja nie może funkcjonować. Elementu często niedocenianego, a którego odpowiedni dobór w znacznym lub przeważającym stopniu może poprawiać efektywność czy też bezpieczeństwo pracy.

Artykuł podzielony jest na kilka działów, których przekrój przedstawimy poniżej.

 

Dział I. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę wybierając uszczelnienie?

Z artykułu wynika, że najważniejszymi czynnikami mającymi wpływ na wybór uszczelnienia są:

-rodzaj układu, rodzaj urządzenia i połączeń, które mają zostać uszczelnione;

– stopień obciążenia mechanicznego;

– temperatura;

– ciśnienie;

– prędkość przepływu;

– rodzaj medium.

Na ich podstawie należy zadecydować jaki rodzaj uszczelnienia będzie najlepszy. Nie jest to proste,    a niestety zły dobór uszczelnienia może skutkować przedwczesnym zużyciem, nie zapewnić odpowiedniego uszczelnienia czy też doprowadzić do awarii, a co za tym idzie do przestoju w produkcji.

W związku z powyższym nasza firma KKM Polska świadczy również usługi doradztwa technicznego pod kątem odpowiedniego doboru uszczelnienia technicznego dla naszych klientów https://uszczelnieniatechniczne.pl/doradztwo-techniczne/.

 

Dział II. Rodzaje uszczelnień

Z tego fragmentu mogą Państwo dowiedzieć się, w jaki sposób kwalifikowane są uszczelnienia techniczne. Jeden ze sposobów kwalifikacji uszczelnień ze względu na ich budowę mówi o uszczelnieniach wielokomponentowych i jednokomponentowych. Kolejnym rodzajem jest podział uszczelnień ze względu na kształt: rozróżniamy uszczelnienia płaskie, okrągłe oraz szczeliwa.

Jeśli chcielibyśmy podzielić uszczelnienia według ich zastosowania to możemy je scharakteryzować jako: uszczelnienia statyczne, obrotowe oraz do ruchu posuwisto-zwrotnego.

To zaledwie wycinek informacji opisanych w tym dziale artykułu. Celem głębszego zapoznania się z tematem zachęcamy do przeczytania całej publikacji, do której link umieściliśmy na końcu wpisu.

 

Dział III. Materiały

W tej części artykułu został rozwinięty aspekt doboru materiału, z którego powinno zostać wykonane uszczelnienie techniczne. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do produkcji uszczelek są:

– guma np. NBR, EPDM, SBR, Viton (FKM/FPM), silikon (VMQ), Kalrez (FFKM);

– tworzywa sztuczne, między innym tworzywa termoplastyczne, tworzywa termoutwardzalne, elastomery plastyczne;

– poliuretan (PU);

– metale, np. miedź, ołów , aluminium, nikiel, tytan, stal;

– tkaniny,

– grafit.

W dalszej części działu III mogą Państwo dowiedzieć się między innymi o uszczelnieniach  wykonywanych z kilku różnych rodzajów materiałów, poziomie cenowym oraz o zakresach temperatury pracy wybranych uszczelnień.

 

Zachęcamy do lektury całego artykułu na portalu „Główny Mechanik” pod linkiem:

https://glowny-mechanik.pl/2022/06/23/jak-dobierac-uszczelnienia/

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Zobacz pozostałe artykuły

Płyty gumowe Vtion, FKM, FPM, EPDM, NBR,

Gdzie w przemyśle stosuje się płyty gumowe?

Płyty gumowe są wykorzystywane niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Takie elementy wytwarza się z różnych surowców, co przekłada się na ich konkretne właściwości. Poszczególne rodzaje wyrobów z gumy mogą być więc używane w różnych warunkach

Czytaj dalej »